Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Antergos vs Manjaro vs ?  (Przeczytany 53093 razy)

Offline Gostop

• Newbie
  • *
Odp: Antergos vs Manjaro vs ?
« Odpowiedź #435 dnia: Lipiec 15, 2019, 04:05:15 pm »
Instalka w beta (offline, czyli Xfce) - już jest: https://endeavouros.com/download/

Tak, beta już od kilku dni, a dziś koniec bety i już oficjalny obraz będzie.

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #436 dnia: Lipiec 15, 2019, 04:23:23 pm »
Swoją drogą, to ciekaw jestem jak się to rozwinie. Wg założeń Endavour ma być "tak bliski Archowi, jak się tylko da" lub w innymi miejscu "bliższy Archowi". Jeśli nie będą oferować własnych paczek (na razie jest ich kilka na krzyż i z punktu widzenia użytkownika są mało istotne), to wygląda na to, że będzie to w istocie instalator (za pomocą Calamares) Archa, prekonfigurowanego wyłącznie w przypadku Xfce i instalacji offline. Ciekaw jestem również jak sobie poradzą ze skromnymi możliwościami instalacyjnymi samego Calamares (wszak nie zapewnia on - sam w sobie - jak na razie, możliwości wyboru paczek do instalacji już podczas instalowania samego systemu; poczekajmy jednak na zespół OpenMandriva, bowiem ponoć pracują nad tym). Wynikałoby z tego (jak na razie), że sama instalacja Archa (bo przecież trudno powiedzieć, że to Endavour) będzie na tyle dobra, na ile Calamares na to pozwoli.
Cóż, pożyjemy - zobaczymy.

Offline MSki

• Sr. Member
« Odpowiedź #437 dnia: Lipiec 15, 2019, 05:26:05 pm »
Ja wychodzę z takiego założenia - chcesz mieć Archa, to go zainstaluj i ucz się tego systemu.
Gdyby deweloperzy chcieli, to już dawno powstałby jakiś "kalmar" instalacyjny, który by za rączkę poprowadził. A skoro go nie stworzyli, to widocznie mieli jakiś powód.

Offline Gostop

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #438 dnia: Lipiec 15, 2019, 05:43:54 pm »
z tego co się orientuje to Calamares nie ma być docelowym instalatorem offline i ma być używany tylko w pierwszych wersjach, bo chłopaki nie wyrobili się z pracami. Domyślnie instalatorem ma być coś powiązane z RebornOS, Fenix installer o ile dobrze kojarzę.

Offline robson75

• Hero Member
  • Nie ufaj nikomu w sieci, nawet mi.
« Odpowiedź #439 dnia: Lipiec 15, 2019, 05:56:22 pm »
Gdyby deweloperzy chcieli, to już dawno powstałby jakiś "kalmar" instalacyjny, który by za rączkę poprowadził. A skoro go nie stworzyli, to widocznie mieli jakiś powód.
Przecież mogli by skorzystać z instalatora cnchi używanego przez Antergos-a, całe szczęście tego nie zrobili, odkąd pamiętam zawsze były z nim problemy.
Arch Linux Xfce+compiz - 64Bit Linux User #621110

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #440 dnia: Lipiec 15, 2019, 06:00:02 pm »
Stworzyli ;) Niegdyś Arch (bodaj do 2012) miał swój instalator (zdaje się, że jego spadkobiercą jest ten, który jest w Anarchy), ale zrezygnowali, bowiem "robił więcej problemów niż dawał pożytku". Głównie chodziło bodaj o kwestie wykrywania sprzętu i dopasowania do niego odpowiedniego oprogramowania. Z drugiej strony nie dysponowali odpowiednią ilością osób aktywnie rozwijających ten instalator (bodaj była to jedna osoba). Stąd zdecydowali się zrobić "instalację" jak za starych czasów. I tak już zostało.
Sam calamares może i fajny, ale mocno problematyczny. Do zainstalowania np. Archa z OpenBox, czy z i3 wymaga ok. 1GB RAM, z czego w późniejszej pracy niekoniecznie musi być tyle potrzebne. Ot, choćby jedna tylko jego "zaleta". Dodatkowo też ze względu na oparcie się o Qt5 wielkość obrazu instalacyjnego rośnie.

Offline PomPom

• Hero Member
  • witam na moim kanale jutub
« Odpowiedź #441 dnia: Lipiec 15, 2019, 06:15:55 pm »
Instalator nie pasowałby mi teraz w dystrybucji takiej jak Arch, bo wprowadza niewiadomą, co się działo podczas instalacji, a jakoś lubię w Archu to, że tych niewiadomych nie ma za bardzo. Jakby było coś jak Architect w Manjaro (bo akurat tę wizję Architecta używałem), to by mnie coś strzeliło przy czynnościach, które robią się po kolei same, a na końcu wywalają błąd. Albo pocenie się nad tym, czy aby na pewno tę opcję wybrać, bo od razu po wyborze dzieją się cuda. W archowym podejściu mogę sobie kroki mniej lub bardziej cofnąć, i to od razu.

Miałem też kilka razy sytuację z kilkoma dystrybucjami, że instalator już po usunięciu zawartości root postanawiał się wywrócić, zostawiając mnie nierzadko bez wskazówki co się zepsuło.
Zmieniłem dwie rzeczy w systemie - zapraszam do testowania mojej nowej dystrybucji!
Widzę, że masz problem - wgraj tę dystrybucję, z której ja korzystam!

Offline MSki

• Sr. Member
« Odpowiedź #442 dnia: Lipiec 15, 2019, 06:17:03 pm »
Przy współcześnie "wypasionych maszynkach" wielkość RAMu i pękatość iso jest, jeśli nie pomijalnym, to na pewno bez znaczenia czynnikiem.
Arch jako system nie dla nowicjuszy chce po prostu zachować ten nimb tajemniczości  ;)  co mu się w sumie udaje.
I wydaje mi się, że jest to spowodowane tym, że jeśli zaadoptowaliby jakiś graficzny instalator, to wzrosłaby liczba zainstalowanych distr Archa, ale jednocześnie ilość wpisów nieradzących sobie z systemem.

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #443 dnia: Lipiec 15, 2019, 06:22:05 pm »
Co do drugiego masz absolutną rację. Wystarczy poczytać forum Manjaro :)
Jeśli chodzi o pierwsze - niekoniecznie. Archa ludzie (szczególnie jeszcze 32bitową wersję, gdy była, lub teraz ArchLinux32) instalują na starutkich maszynach, by zrobić z nich np. NAS, czy cokolwiek innego i tu niekoniecznie musi być >1GB RAM. Ba, instalują na starych notebookach np. z 0,5GB RAM bo... bo mogą, a w ten sposób reanimują sobie trupa, który może służyć np. jako maszyna do pisania.

Offline MSki

• Sr. Member
« Odpowiedź #444 dnia: Lipiec 15, 2019, 06:24:37 pm »
Co do drugiego masz absolutną rację. Wystarczy poczytać forum Manjaro :)
Lub forum Archa  ;)

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #445 dnia: Lipiec 15, 2019, 07:02:42 pm »
Też, choć u nas nieco spacyfikowałem ferajnę :)

Offline funn

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #446 dnia: Lipiec 21, 2019, 05:41:31 pm »
Ja osobiście uważam, że tylko dystrybucje ciągłe typu Endeavour OS czy Arch mają racje bytu na desktopie, laptopie. Przecież mają i tak udostępnione najnowsze stabilne wydania programów. Miałem więcej problemów z tymi dystrybucjami "stabilnymi" z przestarzałymi pakietami. Z tego co patrzyłem taka Fedora, openSUSE, Manjaro nie mają tak świeżych pakietów co Arch. Czy istnieją jeszcze jakieś inne dystrybucje bazujące na pakietach deb i rpm z filozofią podobną do Arch. Obecnie nawet FreeBSD przyspieszyło i ma KDE5 w wersji 5.16, Firefox w wersji 68.0.4 :)
« Ostatnia zmiana: Lipiec 21, 2019, 06:32:58 pm wysłana przez funn »

Offline PomPom

• Hero Member
  • witam na moim kanale jutub
« Odpowiedź #447 dnia: Lipiec 21, 2019, 06:06:43 pm »
Ja tam uważam, że dopóki soft jest łatany, to nie musi koniecznie być w najnowszej wersji. Każdy ma swoje potrzeby i nie jest każdemu po drodze z tym, jak działa rolling. Nawet Debian, który nie chce łatać, znajdzie zastosowanie dla kogoś, kto chce ultra nudny system do swojej pracy, w której wersje programów w zupełności starczają.
Albo innymi słowami - "Można używać różnych dystrybucji na desktopie. Ci debile nawet tego nie sprawdzają!" :)

Fedorka ma nowe pakiety i w niej się różne nowości pojawiają chyba jako pierwsze. Jest jeszcze OpenSUSE Tumbleweed, które jest podobno świetnym rollingiem. W kwestii wersji programów nawet Leap jest na tyle elastyczny, że jak ktoś potrzebuje tylko kilka nowiutkich elementów, to da się załatwić. Dystrybucja powinna po prostu mieć dobre zaplecze i nie wpychać swojej idei kosztem użytkowników. Arch jest na tyle prosty i "bare-bones", że nie ma jak się narzucać użytkownikowi, dlatego to dobry system. No i warto używać Archa, gdy się go rozumie. Gdybym posiłkował się ułatwiaczami i nie potrafił czytać ArchWiki, to prawdopodobnie bym sobie Archa odpuścił.
Zmieniłem dwie rzeczy w systemie - zapraszam do testowania mojej nowej dystrybucji!
Widzę, że masz problem - wgraj tę dystrybucję, z której ja korzystam!

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #448 dnia: Lipiec 21, 2019, 06:07:59 pm »
Jeśli dystrybucje oparte o Debian Sid w ogóle można uznać za sensowne, to znajdziesz tu pewną namiastkę rolling release wykorzystujące deb. Kiedyś, przed laty coś takiego miałem (bodaj poprzednika obecnego Siduction). Polecić nie mogę jednak raczej.
Jeśłi chodzi o rpm, to masz bodaj 4 dystrybucje, które są rolling release i są na nim oparte: OpenMandriva (jedna z jej wydań), OpenSUSE Tumbleweed, PLD i PCLinuxOS.
Rolling release nie oznacza jednak, że zawsze w takiej dystrybucji będziesz miał absolutnie najnowsze oprogramowanie i nie wolno ani mylić, ani utożsamiać rolling release z tzw. bleeding edge.

Offline funn

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #449 dnia: Lipiec 21, 2019, 06:34:37 pm »
Zgadza się, na tym polega filozofia Linuksa, że każdy dobierze coś do siebie. PLD i PCLinuxOS dawno temu używałem, jeszcze z KDE 3.5.