Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Antergos vs Manjaro vs ?  (Przeczytany 53366 razy)

Offline pavbaranov

• Hero Member
Odp: Antergos vs Manjaro vs ?
« Odpowiedź #405 dnia: Czerwiec 12, 2019, 12:09:05 am »
Nie, nie przepraszaj. Po prostu tak dystrybucje typu RR jak i wydawnicze są specyficzne. Każda z nich ma swoich zwolenników i przeciwników. Każda ma zalety i wady. Po prostu trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, co mi jest potrzebne i dlaczego, a potem dokonać wyboru. Ważne bowiem, abyś Ty był zadowolony z dokonanego wyboru, a nie to, aby ktoś był zadowolony, że do czegoś Cię przekonał.
Jeśli odpowiada Ci model wydawniczy np. Debiana (mówię o Stable), jeśli nowsze oprogramowanie, którego potrzebujesz uzupełnisz np. appimage i/lub flatpak, a nowsze kernele zapewnisz sobie np. przez liquorix, to masz system jaki chcesz i po co się męczyć z RR?
Z drugiej strony - prosta rzecz - zainstalować sobie takiego Archa, czy Tumbleweed na VM i po prostu od czasu do czasu go wypróbować. Najlepiej z tym samym środowiskiem, tymi samymi aplikacjami, co system hosta. Wówczas po jakimś czasie odpowiedź sama Ci się udzieli.

Offline Piotr_1988

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #406 dnia: Czerwiec 12, 2019, 12:20:54 am »
Czyli logiczniejsze wydaje mi się nie instalować żadnego środowiska graficznego. Zamiast tego w trybie tekstowym zainstalować i skonfigurować wvdial [z tym sobie poradzę (poza tym, że nie używałem pacmana)], a następnie przez modem dociągnąć resztę.
Oczywiście że można postawić system bez DE, tylko po co? jeżeli anarchy-installer oferuje instalacje DE. A po za tym nie znając podstawowych komend pacman-a, wątpię abyś sobie poradził.
Już wyjaśniłem po co. Ponieważ nie mogę tak wielu danych pobrać przez WiFi (ze względów, które tu są bez znaczenia). Normalnie łączę się przez modem i jedynie tak pobieram duże pliki i jedynie wyjątkowo łączę się przez WiFi. Problemem z instalacją systemów jest to, że z tego co widzę, normalnie chcą się łączyć właśnie przez WiFi... Ciężko mi uwierzyć, że ważący 598 MB instalator Anarchy mógłby oferować różne DE do wyboru mieszcząc je wszystkie w sobie bez dodatkowego pobierania tych DE wraz z aplikacjami za pośrednictwem WiFi na etapie instalacji systemu.

Komendy pacmana sprawdzę sobie na https://linuxiarze.pl/pakiety_arch/

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #407 dnia: Czerwiec 12, 2019, 12:28:29 am »
Tak, Anarchy jest jednym z takich liveiso, które zachowują się jak netinstall. Na tym polega istota niemal każdego RR. W chwili zainstalowania powinno się uzyskiwać system zbudowany z tych samych paczek, które w tym samym czasie są w repozytoriach. Instalacja zatem DE via Anarchy następuje poprzez m.in. ściągnięcie z repozytoriów aktualnych paczek, wybranych przez osobę, która instalacji dokonuje, a następnie zainstalowanie ich w systemie. Nadto oferuje pewną podstawową konfigurację systemu.
I choć zwykle instalowałem Archa właśnie z wykorzystaniem sieci wifi, to najlepiej jest wykorzystać do tego połączenie LAN.

Jeśli chodzi o komendy pacmana, to polecam: https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman/Rosetta - to jest "tłumaczenie" komend z różnych systemów pakietów na pacmana. Jeśli zna się jeden, to łatwo odnaleźć odpowiedniki w pacmanie.

Offline robson75

• Hero Member
  • Nie ufaj nikomu w sieci, nawet mi.
« Odpowiedź #408 dnia: Czerwiec 12, 2019, 12:28:21 pm »
Już wyjaśniłem po co. Ponieważ nie mogę tak wielu danych pobrać przez WiFi (ze względów, które tu są bez znaczenia). Normalnie łączę się przez modem i jedynie tak pobieram duże pliki i jedynie wyjątkowo łączę się przez WiFi. Problemem z instalacją systemów jest to, że z tego co widzę, normalnie chcą się łączyć właśnie przez WiFi... Ciężko mi uwierzyć, że ważący 598 MB instalator Anarchy mógłby oferować różne DE do wyboru mieszcząc je wszystkie w sobie bez dodatkowego pobierania tych DE wraz z aplikacjami za pośrednictwem WiFi na etapie instalacji systemu.
Przecież nikt Tobie nie każe instalować Anarchy przez WIFI, przecież równie dobrze można się połączyć przez usb, i w ten sposób zainstalować system pobierając przy tym niezbędne paczki z repo Arch-a. Podczas instalacji twój modem zostanie wykryty przez DHCP, ale ważna rzecz, jeżeli po instalacji będziesz chciał nadal się łączyć przez kabel usb, to zaraz po instalacji musisz doinstalować paczkę usb_modeswitch (pod żadnym pozorem nie odłączaj modemu przed instalacją tej paczki).
sudo pacman -S usb_modeswitch
Arch Linux Xfce+compiz - 64Bit Linux User #621110

Offline MSki

• Sr. Member
« Odpowiedź #409 dnia: Czerwiec 14, 2019, 02:47:46 pm »
Zgodnie z tytułem tematu - Antergos vs Manjaro vs ? - a może Manjaro Architect ? ;)
Co prawda w opisie nic nie wspomniano o sposobie instalacji na HDD/SSD, ale jeśli plik (iso) waży jedynie 586.23 MB, to może instalacja przebiega podobnie jak w Anarchy, lub w Zen-installer ?
https://osdn.net/projects/manjaro/storage/architect/18.0.2/

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #410 dnia: Czerwiec 14, 2019, 05:05:29 pm »
Manjaro Architect, to wyłącznie sposób instalacji Manjaro. Po instalacji - będziesz mieć Manjaro. Instalacja przebiega w istocie podobnie do np. Anarchy, jednakże system jest inny. Błędy w Manjaro (a jest ich sporo) dalej będą w tak przeprowadzonej instalacji.

Offline PomPom

• Hero Member
  • witam na moim kanale jutub
« Odpowiedź #411 dnia: Czerwiec 14, 2019, 06:16:11 pm »
Architect jest super. Nie wiesz co się robi, a po chwili masz błąd i koniec instalacji. Dobry sposób, żeby docenić instalację Archa, gdzie widzisz co się dzieje i możesz kontynuować przerwaną instalację.
Zmieniłem dwie rzeczy w systemie - zapraszam do testowania mojej nowej dystrybucji!
Widzę, że masz problem - wgraj tę dystrybucję, z której ja korzystam!

Offline MSki

• Sr. Member
« Odpowiedź #412 dnia: Czerwiec 14, 2019, 06:47:54 pm »
A to ciekawe o czym piszecie, czyżby (pochodzenie: Austria, Germany, France) deweloperzy pracujący nad tym distrem mieli "pomroczność jasną" że aż tak partaczą swoją robotę ?
I czy sprawdzał ktoś z Was manjarowskiego Architecta ? Bo może za jego pomocą można jednak zainstalować Archa ?

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #413 dnia: Czerwiec 14, 2019, 08:15:49 pm »
A to ciekawe o czym piszecie, czyżby (pochodzenie: Austria, Germany, France) deweloperzy pracujący nad tym distrem mieli "pomroczność jasną" że aż tak partaczą swoją robotę ?
I czy sprawdzał ktoś z Was manjarowskiego Architecta ? Bo może za jego pomocą można jednak zainstalować Archa ?
Powiem inaczej - zaznajomiłem się ze źródłami Manjaro, z ich PKGBUILDami i mogę powiedzieć tak: mają pomroczność jasną, ciemną, dowolną. Przynajmniej część spośród nich nie ma bladego pojęcia o co chodzi i jak tworzyć prawidłowe PKGBUILDy. I tak, dotyczy to też ich "głównego".
Jeśli mówię, że Manjaro to shit, to m.in. właśnie z tego powodu. Braku odpowiedniej wiedzy do tego, by prowadzić dystrybucję.

Offline PomPom

• Hero Member
« Odpowiedź #414 dnia: Czerwiec 15, 2019, 08:51:24 am »
Ja nie powiem, że shit, bo da się tego używać, podobnie jak Debiana, ale dobre to nie jest. Może jednak warto nazywać to czasami shitem, bo jego fanbaza jest miejscami natrętna. Nierzadko widuję sytuacje, że ktoś ma problem i inny ktoś pisze mu, żeby wgrał Manjaro, bo to super dystrybucja. Żywe reklamy!
O ich stronie i opisach się wypowiadałem - hasełka, hasełka i jeszcze raz naciąganie.
Najgłupsze jest to, że najgorzej działają ich flagowe edycje z KDE i Xfce. Edycja KDE z jakiegoś powodu lubi nie lubić się z internetem, ścinać, czasami czegoś po prostu nie odpalić. A na Archu? A na Archu nic z takich. Czy to jest to słynne testowanie i poprawianie aktualizacji? Edycja z Xfce najzwyczajniej w świecie działa wolno, ścina. Przesiadłem się od razu na GNOME i co? GNOME było dużo szybsze, płynniejsze. Myślałem, że to moje przypadki, ale widziałem, że inni też mieli identyczne odczucia.

Nie wiem w sumie, czy devów rusza jakakolwiek krytyka, gdy toną w morzu pochwał. Kiedyś na forum widziałem wątek, gdzie użytkownik opisał OpenQA z OpenSUSE i zaproponował wprowadzenie czegoś podobnego w Manjaro, żeby poprawić te bidne aktualizacje. Niczego nie żądał, a jedynie zaproponował, przedstawiając o co chodzi. Kogoś z rangą dev to oburzyło i zaczął pisać "fajnie, że to zrobisz" i tym podobne docinki. "Za dużo roboty" albo "Na chwilę obecną to nie przejdzie" oznaczałoby przyznanie, że Manjaro ma wady,  a to przecież nieprawda!

A, jeszcze mi się przypomniało, ale nie wiem, czy to trolle nie były. Jak IBM kupiło RedHat, to ludzie dyskutowali o tym, że przyszłość Linuxa na desktopie może być niezbyt kolorowa. Do dyskusji dołączali się ludzie piszący, że Fedora może sobie przestać istnieć, tak samo jak Ubuntu, bo teraz desktop to Manjaro. Pałeczkę po greckich bogach Linuxa z Archem i Gentoo przejęli użytkownicy najlepszego systemu na świecie i zbawcy desktopu - Manjaro.
Zmieniłem dwie rzeczy w systemie - zapraszam do testowania mojej nowej dystrybucji!

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #415 dnia: Czerwiec 15, 2019, 09:43:16 am »
A ja nazywam sprawę po imieniu. Testowanie? Cóż, wg oficjalnego stanowiska, wygląda to tak: paczki z Archa (stabilnego) trafiają do Manjaro Testing i przechodzą testy. Kto testuje, tego już się nie dowiemy, bo nikt się do tego nie przyznaje, aczkolwiek jeśli to devowie dystrybucji stwierdzają, że przeprowadzane są przez dystrybucję testy, to na nich ciąży taki obowiązek. Jak mi odpowiedział kiedyś użytkownik tego systemu - testują go użytkownicy korzystający z Manjaro Testing. Ok. Nic dodać nic ująć. Niemniej jednak znam przypadek (co najmniej jeden), kiedy po okresie "testów", z Testing do Stable w Manjaro trafiła jakaś wersja KDE (nie pamiętam, o który komponent chodziło). W chwili wyjścia, jeszcze jak w Archu była w Testing, pojawiły się głosy o wadliwym działaniu jakiejś funkcji, co zresztą zostało zgłoszone również w KDE i bardzo szybko poprawione poprzez udostępnienie łatki, która została w Archu nałożona i również pojawiła się ta paczka w Testing. W chwili kiedy Manjaro przenosiło z Testing do Stable musiało mieć zatem świadomość, że rozwiązanie, które oferuje jest obarczone błędem, a powinno mieć świadomość, że ów błąd można naprawić oraz, że w Archu pojawiła się paczka z poprawką. By było jeszcze śmieszniej, to dokładnie w tej dacie, gdy w Manjaro pojawiło się nowe, "stabilne", ale wadliwe wydanie, kilka/kilkanaście godzin wcześniej w Archu pojawiła się paczka poprawiona. To tak nt. testowania.

PKGBUILDy. Cóż - znam m.in. takie przypadki jak - odwoływanie się do paczek z Archa, których nie ma w Manjaro, kernel, który rzekomo nakłada jakiś patch (BFQ), którego nie nakłada w rzeczywistości (i nie ma prawa nałożyć), paczka, która nie buduje wersji językowych, bo została przejęta z AUR, gdy była tam właśnie wadliwa wersja PKGBUILDu itd. itp. Ich "kde-unstable" budujące paczki z GIT są wadliwie oznaczone, mają wadliwe zależności... Dalej mi się nie chce ani wymieniać, ani przeglądać (bo po co?).

MHWD. No ok, ale to powinno być cały czas w testach. Znany mi jest przypadek, gdzie po instalacji (wszystko działa, sterownik wbudowany w kernel), mhwd proponuje "własnościowy" sterownik i po instalacji - przestaje działać. Co konkretnie? Możliwość połączenia z siecią po wifi.

W pewnym momencie za swój sukces obwieścili, że nie dopuścili do nowej wersji systemd, albowiem ta jest wadliwa, ba ma luki bezpieczeństwa, a ich starsza wersja - znów dzięki ich działaniom - została załatana itd. itp. Prawda jednak była taka, że akurat wersja, której nie dopuścili (ba, nawet cofnęli) była wersją z łatkami bezpieczeństwa. Ich łatki były poszczególnymi commitami z tej właśnie wersji nałożonymi na tę, którą "dzięki naszym staraniom..." :)

Gdzieś w początkach Manjaro - Phil nie dopuścił nowego kernela i Xów, bowiem ów nowy kernel nie współpracował z Catalyst, które już wówczas było porzucone. Nowy kernel, na otwartych sterownikach AMD niwelował jednak mnóstwo problemów, takich jak m.in. nadmierne przegrzewanie się CPU i GPU. Inne, to już pomniejsze sprawy, ale cały stock sterowników AMD został wówczas mocno odświeżony i przebudowany.

Nie mój system - nie moje pchły, jednakże jeśli chce się twierdzić, że to jest dobre, dopracowane, cudowne, najlepsze, jedynie poprawnie działające, to ja mówię sprawdzam. I jeśli ktoś z użytkowników Manjaro ma lepszą na jego temat wiedzę, na temat owych mitycznych testów, jakości PKGBUILDów itp. itd., to z przyjemnością wysłucham, a jeśli udowodni mi, że się mylę, to z przyjemnością odszczekam to co mówią o Manjaro.

I żeby było śmieszniej - to jest system z potencjałem, ale wymagałby pewnie sporo zmian i odcięcia się od archowej pępowiny.

Offline MSki

• Sr. Member
« Odpowiedź #416 dnia: Czerwiec 27, 2019, 12:55:02 pm »
"Antergos vs Manjaro vs ?" - antergos-19.4-x86_64 to chyba ostatnie iso udostępnione w necie (?).
Mam je ściągnięte na dysk, ale nie odważyłem się instalować.
Jeśli zach chodzi o tematyczne "vs", to kilka dni temu zainstalowałem ArcoLinux-Xfce.
Jedyny problem podczas instalacji, to błąd przy próbie szyfrowania całości systemu ;(
To już moje drugie podejście do tego distra, ale jak na razie wszystko hula jak należy.
Po instalacji system pobrał ponad 800Mb aktualizacji i bez problemu działa do dziś.

Offline pavbaranov

• Hero Member
« Odpowiedź #417 dnia: Czerwiec 27, 2019, 02:08:42 pm »
Tak to wydanie Antergosa jest ostatnim, jakie w ogóle się ukaże. Możesz spokojnie instalować, a potem... Potem można zrobić jedne czary-mary, albo poczekać na to co Antergos sam przyniesie, bądź czy jego następca (Endevour?) przejmie jakoś system. Tak, czy inaczej - przysłowiowe 5 minut roboty.
Szyfrowanie całości systemu to jest bodaj problem któregoś wydania Calamares (chyba taki instalator jest w Arco) i - niestety - dotyczyć on będzie każdej dystrybucji, która korzysta z tego instalatora w tym wydaniu.

Offline robson75

• Hero Member
  • Nie ufaj nikomu w sieci, nawet mi.
« Odpowiedź #418 dnia: Czerwiec 27, 2019, 02:22:53 pm »
Z tego co wiem to również Anarchy ma problem ze szyfrowaniem systemu podczas instalacji.
Arch Linux Xfce+compiz - 64Bit Linux User #621110

Offline PomPom

• Hero Member
« Odpowiedź #419 dnia: Czerwiec 27, 2019, 02:24:50 pm »
Endeavour szykuje się na coś trochę innego niż Antergos. Mniej konfiguracji z ich strony, a raczej zdanie się na Archa i dopracowanie samego instalatora.