Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Antergos vs Manjaro vs ?  (Przeczytany 27706 razy)

Offline MSki

• Sr. Member
Odp: Antergos vs Manjaro vs ?
« Odpowiedź #330 dnia: Kwiecień 10, 2018, 03:43:11 pm »
Jeśliby iść Twoją drogą rozumowania, to powinny pozostać jedynie wiodące dystrybucje, a cała reszta "protez" nie miałaby racji bytu. A jednak tak się nie dzieje. Jest dowolność wyboru zwłaszcza dla nowicjuszy. I Archmen jest takim wyborem dla kogoś, kto nie potrafi zainstalować "czystego" Arch'a. Jest oczywiście Architekt, jako uproszczona wersja instalacyjna, ale mało kto o nim słyszał, a jeżeli nawet, to semi-graficzny sposób instalacji potrafi nowicjusza skutecznie zniechęcić.
Po co jest więc Mint, Ubuntu i reszta "protez" Debiana ? - No właśnie po to, aby początkujący mógł przynajmniej zaznajomić się z Linuksem, zanim podejmie decyzję zamiany za Windowsa.
Podobnie jest z Archmen'em, a czy jest to lepsza dystrybucja od Antergos'a, Manjaro ...etc. według mnie tak, bo były iso Manjaro, których z niewiadomych powodów nie mogłem zainstalować na dysku, a Antergos się po jakimś czasie sypał i tylko dlatego że psuły go aktualizacje.

Offline Dziadek Starowinek

• Hero Member
« Odpowiedź #331 dnia: Kwiecień 10, 2018, 03:59:39 pm »
Arch to nie Debian. Używanie Archa różni się od Debiana. Debian ma instalator i naprawa Debiana często w ogóle nie jest potrzebna, a dodatkowo jego "nieprzystępność" może wynikać jedynie z surowych zasad (za które się mu dostaje od Archtardów). Instalacja Archa uczy korzystania z ArchWiki i radzenia sobie z problemami. Gotowe distra, które są tylko schludnym Archem, a nie mają żadnego wsparcia, są fajne do pierwszego zepsucia. Za polecanie Archmana początkującym powinno się dawać sto lat stryczka. Polecanie Manjaro też jest takie sobie, ale tam stabilność jest ciut większa, a i zewsząd masa wsparcia do człowieka dociera.

Niech sobie będą dystrybucje z symboliczną inną tapetą, ale nie róbmy z nich cudów. Mint i Ubuntu mają własne wizje, ale nie są na tyle durni, żeby na siłę być niezależni i nie korzystać z walorów FOSS. Mint rozwija swoją wizję, swoje środowisko/a, swoje dedykowane narzędzia, jakiś rzeczywisty wpływ na podstawę. Ubuntu to już w ogóle odwala masę roboty. Głowonieroby często nie zauważają, że Debian ma surowe zasady i "czysty" Debian jest w pełni wolny. Nadal jednak w przypadku niektórych dystrybucji nie widzę sensu, jak jedyne, co robią, to dają Debiana non-free i własny wygląd.

Czy Archman jest lepszy od Antergosa? Możliwe. Antergos jest olany i spoczął na laurach. Czy lepszy od Manjaro? Nie powiedziałbym. Obrażałbym w ten sposób pewnie przykładanie się do czegoś i egzekwowanie swojej wizji, co robią ludzie od Manjaro i do czego dokłada się społeczność.   

Offline MSki

• Sr. Member
« Odpowiedź #332 dnia: Kwiecień 10, 2018, 04:42:35 pm »
Czy będzie to Arch, Debian, Slackware, czy jakakolwiek inna dystr. to zawsze będzie osadzona na jądrze Linuksa.
Sytuacja hipotetyczna - brak zasilania, bo padł trafol obsługujący kilka przecznic....i co ?
Geek da sobie radę bez dostępu do WikiArch...Newbie będzie trzymał "rękę w nocniku" czekając na zasilanie.

Offline MSki

• Sr. Member
« Odpowiedź #333 dnia: Lipiec 01, 2018, 06:58:07 am »
Ale miało być vs obu dystrybucji, a nie będzie. Będzie natomiast o ochach i achach najnowszego i chyba stabilnego wydania Manjaro GNOME Edition (17.1.10)...z naciskiem na to środowisko i ten numerek.
Chyba się "przeproszę" z Manjaro ;)

ps.
Z opisu na stronie Manjaro wynika, że cyt; "Środowisko pulpitu GNOME jest tworzone w ramach Projektu GNU, mając na celu być prostym i łatwym w użyciu oraz w pełni dostępnym. Jego domyślnym serwerem wyświetlania jest Wayland....."
« Ostatnia zmiana: Lipiec 01, 2018, 09:25:12 am wysłana przez MSki »

• Hero Member
« Odpowiedź #334 dnia: Lipiec 01, 2018, 09:58:09 am »
Manjaro mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło, ale edycją z Plasmą. Bardzo szybka, bardzo ładna, tylko wgrać i testować stabilność, co planuję zrobić, jak wyjdzie wersja 18, coby przetestować jeszcze raz live, oszczędzić sobie aktualizacji i może przeskoczyć ten okres ponad 20 dni... i właśnie zerknąłem na grupkę Manjaro na telegramie i jest info o aktualizacji z dzisiaj :I

Offline MSki

• Sr. Member
« Odpowiedź #335 dnia: Lipiec 01, 2018, 10:21:44 am »
Najbardziej do tego distra przekonuje ten serwer wyświetlania - Wayland.
Mam nadzieję, że znalazł się również w Plaśmie (?).
A skoro tak zachwalasz Plasmę, to sprawdzę z Live co tam "w trawie piszczy" ;)
Bardzo spodobało mnie się środowisko Gnome, bo to nie te jak z Ubuntu, do którego przez kilka lat nie miałem przekonania.
Te "Manjaro-wskie" ma znacznie więcej możliwości.

• Hero Member
« Odpowiedź #336 dnia: Lipiec 01, 2018, 10:54:00 am »
Nad Plasmą z Waylandem pracują.
Kiedyś domyślne GNOME na Manjaro było okropne i od razu zmieniałem ustawienia na domyślne, które były lżejsze dla oka.
W jakim sensie manjarowskie ma więcej możliwości? Chodzi o to, że ma już dograne wtyczki?

Offline MSki

• Sr. Member
« Odpowiedź #337 dnia: Lipiec 01, 2018, 01:39:55 pm »
W jakim sensie manjarowskie ma więcej możliwości? Chodzi o to, że ma już dograne wtyczki?
Te możliwości, to sposób dotarcia do zainstalowanych programów distra.
Górna belka otwiera menu programów, ale ta opcja wygląda jak stare KDE, z boku, po prawej stronie masz dock z programami i możesz tam podpiąć program do "szybkiego uruchamiania", występujący w górnej belce, jak i z rozwijanych okien programów, które znajdują się i rozwijają po kliknięciu na "reszta programów" w dock"u z szybkimi uruchomieniami - bardzo sprytnie to zrobili i niezwykle pomocny jest taki "melanż wyszukiwarkowy".

• Hero Member
« Odpowiedź #338 dnia: Lipiec 01, 2018, 02:04:18 pm »
Tylko dobrali wtyczki. Dash to Dock(swoją drogą, ten sam, co w Ubuntu robi boczny pasek) i Application Menu (albo coś w ten deseń). Najwygodniejszą opcją jest przypięcie kilku najczęściej używanych programów do docku i odpalanie normalnego menu programów GNOME (tego pełnoekranowego) za pomocą klawisza win. Odpalenie aplikacji to sekunda, bo zazwyczaj wystarczą dwie litery i enter, żeby dobry program się odpalił. Do GNOME trzeba sobie trochę zmienić przyzwyczajenia, ale to naprawdę wygodne środowisko (tylko ciut zbyt ciężkie i idące nie wiadomo gdzie). Okienka najwygodniej zmieniać Alt+Tab, ale dock też spoko. Z wtyczek przydatny jest Pixel Saver, żeby górna belka GNOME scalała się z belką programu. No i ja sobie dodawałem ikonkę powrotu do pulpitu, ale to tak bardziej estetycznie, coby sobie szybko wszystko zamknąć i zerknąć, że fajnie systemik wygląda.

Offline MSki

• Sr. Member
« Odpowiedź #339 dnia: Lipiec 01, 2018, 04:06:05 pm »
Odpaliłem z Live KDE-Plasma Manjaro i muszę napisać, że jednak Gnome mi się bardziej podoba...zwłaszcza z tymi "ulepszaczami"  ;)
Centrum sterowania też jest (jeśli nie identyczny) bardzo podobny do tego w Plaśmie....rozwija się okienko z poszczególnymi tematami.
Jeśli zainstaluję Manjaro, a wiele wskazuje na to że tak, to jednak ze środowiskiem Gnome, mimo że ubuntowego nie tolerowałem i nie mogłem się w nim odnaleźć.
To prawda, że do docku można przypiąć najczęściej używane programy, ale czasami zdarza się że jakiś dochodzi i dodanie go w sposób jaki umożliwia to Manjaro to sama przyjemność.
Nie należy też zapominać o Waylandzie ;)

• Hero Member
« Odpowiedź #340 dnia: Lipiec 03, 2018, 04:19:07 pm »
Pasuje zostawić info dla potomnych.
Manjaro jest super. To mamy ustalone. Tylko Manjaro nie zawsze jest odpowiednią dystrybucją do ogólnego użytku, gdy ktoś chce mieć po prostu spokój.
Wgrałem Manjaro z Plasmą i było super. Ponad giba aktualizacji poszło, porestartowane. Zaczął się problem, że distro nie chce łapać po ludzku neta, tylko gubi go, później po chwili łączy. Przesiadłem się na nowy kernel i to samo, tylko jeszcze po kolejnych restartach losowe przypadki łączenia się z siecią, gdzie raz się łączy po tej chwili, jak wyżej, a raz w kółko próbuje, ale nie może. Efekt WOW Plasmy też opadł, bo najwyraźniej nie jest to dobre środowisko na mały ekran HD (męczy oczy). Nie wiem też, co się Manjaro stało, że mu zbrzydły czcionki. Może efekt mojego siedzenia na Ubuntu i Debianie, gdzie te czcionki jakoś lepiej wyglądają, who knows. Literki poprzyklejane do siebie (zmieniałem ustawienia czcionek na sprawdzone). No i tradycyjne "nie będę się wyłączał, dopóki nie zmusisz mnie". Problemy małe, ale irytujące jak cholera i sprawiające, że bałbym się takiemu systemowi zaufać, szczególnie na laptopie.
Może zbiorczą aktualizację wydali w pośpiechu, bo już długo minęło i wyszły takie babole (normalnie bym już szukał winy w sobie i nazywał siebie debilem, ale na czystym systemie, to zupełnie inna sprawa). Nigdy nie wiesz, co Cię spotka na rollingu. Z tymi czcionkami to możliwe, że wina Plasmy, ale Plasmę mam też na stacjonarce (Debian z freetypem backportowanym własnoręcznie z sida) i na lapku domowym (Kubuntu 18.04), i tam jest bez problemów z tym. Jakbym chciał się nauczyć nowego interfejsu, np. i3wm, to bym pewnie próbował z Manjaro, ale obecnie jakoś nie po drodze mi z nim. Lubię to distro i ciągle do niego wracam, ale ciągle jest jakieś ale. Może jestem zbyt czepliwy, ale korzystam po prostu z wyboru, gdy coś mi nie pasuje. Teraz sobie mogę naprawiać, to innym razem też tak siądzie. Zazwyczaj takie rzeczy dzieją się po dużej aktualizacji, a te chyba ostatnio są dość częste (w sensie spory odsetek).
Odpalę później Archa z live'a i dam znać, czy tam też takie problemy są, chociaż bez wgrywania chyba za bardzo problemu z netem nie sprawdzę...

---
Nie sprawdzę :/ Na VM Plasma jest niedorobiona w działaniu, a na lapku mi zapycha pamięć i nie mam jak Libre Writera dograć.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 03, 2018, 07:12:15 pm wysłana przez Dziadek Starowinek »

Offline TataPingu

• Sr. Member
« Odpowiedź #341 dnia: Lipiec 04, 2018, 08:34:43 am »
@Dziadek Starowinek
"Czy Archman jest lepszy od Antergosa?"
- no cóż, wszystko zależy chyba od tego, co kto rozumie poprzez "lepszy"...

Poza tym, pełna zgoda, co do Twoich wniosków dotyczących Archa(ów)...
Zresztą, sam o tym wspominałem pod którymś wątkiem. Na testowanych systemach, tylko przy standardowych updatach Antergos "sam od siebie" się "wysypał", a z Manjaro było jeszcze gorzej.
Antergosa przynajmniej można było jeszcze zastartować, Manjaro tak się "wykrzaczyło", że jedyne co zostało wyświetlone na ekranie, to "kernel panic"...

Oczywiście, nawet nie próbowałem szukać przyczyn, systemy poszły w "nirwanę"...
- to były tylko testy....

Offline sovtware

• Sr. Member
« Odpowiedź #342 dnia: Lipiec 11, 2018, 01:11:17 pm »
Krótko i na temat
Ja osobiście bym polecił właśnie Manjaro większość mi go polecało od kilku lat lecz nie mogłem go u siebie zainstalować do teraz do najnowszej wersji chodzi napewno płynniej niż Xubuntu :)
Twoja Decyzja

Antergos miałem zainstalowanego lecz jakieś błędy przy aktualizacji były z jednym pakietem już nawet nie pamiętam z jakim i  nie był tak płynny

pozdrawiam

Offline TataPingu

• Sr. Member
« Odpowiedź #343 dnia: Lipiec 11, 2018, 04:40:57 pm »
@sovtware
- a jak długo?

Bo widzisz Szanowny Kolego, bo "dobry" OS powinien chodzić "bez zakłóceń" co najmniej kilka lat.
W innym przypadku user-Kowalski skłoni się jednak do windy. Ewentualnie, bogatszy user-Kowalski wybierze "Jabłuszko", ale na pewno linuks będzie na "straconej" pozycji...

• Hero Member
« Odpowiedź #344 dnia: Lipiec 11, 2018, 06:43:54 pm »
[System działa bezproblemowo, tylko miałem kilka problemów. Ale jest idealny, używam miesiąc.]

Ludzie powinni widzieć co biorą. Z rollingami nadal jest niepewna sytuacja, ale spece z neta nadal tłuką, że jak nie używasz rollinga, to jesteś niespełna rozumu. Windows też robi problemy, tylko zauważyłem, że jego użytkownicy mają to po prostu gdzieś, bo na PC grają, a proste czynności zostawiają telefonom.