Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Jaka dystrybucja dla starego komputera  (Przeczytany 3725 razy)

Offline zimny

• Newbie
  • *
Jaka dystrybucja dla starego komputera
« dnia: Październik 28, 2016, 06:18:07 pm »
W zasadzie temat identyczny jak ten założony przez Magic_coin  tylko konfig inny więc proszę o ew. dołączenie do tamtego.
Pogrzebałem w szafach i złożyłem blaszaka dla emerytów w rodzinie, teraz przydałby się jakiś system. Co po polsku dla takiej konfiguracji:
AMD Athlon XP-M 2800+ (2,13 GHz) Barton - kręcił go raczej nie będę bo chłodzenie boxowe i w razie problemów nie będzie mnie na miejscu.
SOLTEK SL-75FRN2-L
2GB RAMu
Radeon 9550 - ten z kolei bez problemu działał u mnie kiedyś jako 9600 ale wymagał windowsowskiego programu do OC, nie wiem czy w linuksie jest taka możliwość
jakiś dysk 40 GB
CD-ROM - niestety nie miałem działającego napędu DVD więc albo jakaś dystrybucja mini albo do instalacji przez USB

W zasadzie najważniejszy wymóg to język polski i podstawowe programy typu office, przeglądarka itp.
Co wybrać?
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2016, 10:10:31 pm wysłana przez zimny »

Offline Robert75

• Full Member
Odp: Jaka dystrybucja dla starego komputera
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 29, 2016, 03:36:52 pm »
Ja bym Ci proponował zainstalowanie systemu ROSA Fresh R8 ze środowiskiem graficznym Mate. Jest to bardzo lekkie środowisko więc myślę że Twój (blaszak) to udżwignie,, a zatem Mate ma wymagania niewielkie bo pamięci ram potrzebuje niespełna 256 Mb i 6 Gb miejsca na dysku, to myślę że te Twoje 40 Gb w zupełności wystarczy. A po za tym system jest w pełni spolszczony posiadający najnowszą wersje LibreOffice co do przeglądarki internetowej to domyślnie jest zainstalowany NewMoon. Chciałbym dodać że ROSA Fresh jest systemem bazującym na Mandrivie z systemem plików rpm i jeszcze jedno mam nadzieję że nie jesteś rusofobem bo ta dystrybucja jest rosyjska. A więc na koniec chciałbym dodać że tak stabilnego systemu to jeszcze nie spotkałem, ja obecnie korzystam ze środowiska graficznego KDE i jestem naprawdę zadowolony. A poniżej masz stronę z której możesz pobrać obrazy iso. Pozdrawiam.            http://mirror.yandex.ru/rosa/rosa2014.1/iso/ROSA.Fresh.R8/           
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2016, 04:35:04 pm wysłana przez Robert75 »
AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4200+ @ 2x 2.21GHz / 3 GB RAM / Nvidia GeForce 7600 GT

Offline zimny

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 29, 2016, 06:04:31 pm »
Rosyjskość jakoś przełknę ale Wujkowi nie będę tego powtarzał bo organicznie nie cierpi ruskich.
A jak z tego ISO zrobić instalkę na pendrive'a? Czy łatwiej będzie pożyczyć napęd DVD? OK, już znalazłem jakiś program RUFUS. Spróbuję z nim.
« Ostatnia zmiana: Październik 29, 2016, 08:32:30 pm wysłana przez zimny »

Offline Robert75

• Full Member
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 29, 2016, 09:25:54 pm »
Ja bym Tobie proponował wypalić obraz iso na płytę DVD bo z tego co słyszałem z pena są problemy z instalacją.
AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4200+ @ 2x 2.21GHz / 3 GB RAM / Nvidia GeForce 7600 GT

Offline zimny

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 29, 2016, 10:06:00 pm »
To odkładam operację bo muszę jakiś napęd skołować  >:(

Offline Robert75

• Full Member
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 29, 2016, 10:17:05 pm »
Ale spróbować zainstalować z pena nie zaszkodzi może akurat. I jeszcze jedno ja na Twoim miejscu sprawdził bym md5sum czy aby obraz iso nie pobrał się z błędami. Ja zawsze tak robię aby uniknąć rozczarowania.
« Ostatnia zmiana: Październik 30, 2016, 11:20:11 am wysłana przez Robert75 »

Offline zimny

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 31, 2016, 11:51:37 am »
coś nie pykło, suma się zgadzała, zrzuciłem obraz na pena, odpaliło ale zamiast instalacji włączyłem uruchamianie z pendrive'a, chwilę mieliło, pasek postępu doszedł za połowę i fail

co widać na tym obrazku?
po restarcie już nie idzie, windows chce naprawiać pendrive'a, lubuntu pokazuje nieprawidłowe urządzenie, wieczorem spróbuję jeszcze raz, tym razem zainstalować, może się uda a tymczasem proszę o rozszyfrowanie błędu, to wina pendrive'a czy kompa (co to za błąd w pierwszej linii, failed to find cpu0?).
windows nie znalazł błędów na pendrivie przy próbie naprawy
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2016, 12:16:20 pm wysłana przez zimny »

Offline Robert75

• Full Member
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 31, 2016, 02:13:33 pm »
To pozostaję Ci tylko instalacja z płyty jak wcześniej mówiłem z pena jest problem. A ten błąd mówi że nie znalazł procesora.

Offline pavroo

• Global Moderator
  • Hero Member
    • SparkyLinux
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 31, 2016, 02:20:10 pm »
Z tym błędem system się uruchamia.

Właściwym problemem jest błąd związany z zamontowaniem systemu plików systemu live.
Skoro suma kontrolna jest ok, to błąd powstaje podczas przegrywania iso na pena lub odczytu podczas bootowania.
Nic nie jest tak proste, jak się wydaje.
Danielle Steel

Offline zimny

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 31, 2016, 02:28:37 pm »
Przy tworzeniu tego pendrive'a jest opcja stworzenia dysku ISO (reszta wolnego miejsca jest dostępna do użycia) albo DD (to chyba coś jak Disc-at-once przy nagrywaniu płyt bo blokuje całość). Robiłem pierwszą opcję, spróbuję z drugą.
Co do cpu, czy może go nie znajdować bo to nietypowy model i czy będą z tym jakieś problemy później? Mam jeszcze ew. Durona 1600 ale wolałem tego bo szybszy.
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2016, 02:33:23 pm wysłana przez zimny »

Offline Robert75

• Full Member
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 31, 2016, 02:57:16 pm »
A Ty kolego jaki obraz iso pobrałeś bo jak to ******** uefi to nie dziw się że są problemy poniżej Tobie zaznaczyłem jakie obrazy powinieneś pobierać w zależności od architektury Twojego procesora.
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2016, 04:53:10 pm wysłana przez pavroo »

Offline zimny

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 31, 2016, 03:07:30 pm »
pobrałem prawidłowe (32bitowe), na laptopie z i5 ten pendrive, nagrany jako obraz DD, startuje ale też miga na początku błąd "failed to find cpu0 device"

jak widać 32 bitowa
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2016, 03:18:18 pm wysłana przez zimny »

Offline Robert75

• Full Member
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 31, 2016, 03:26:39 pm »
Jak wcześniej pisał pavroo że z tym błędem system powinien się uruchomić normalnie. Ale zauważyłem że masz laptopa to jednak masz napęd na DVD. Ja zawsze instalowałem systemy w tradycyjny sposób czyli z płyt DVD i nie było nigdy problemu, oczywiście żeby zainstalować system z płyty musisz zrobić ustawienia w BIOS-e czyli musisz ustawić kolejność bootowania, na pierwszym miejscu powinien być dysk optyczny a dopiero na drugim miejscu twardziel.

Offline pavroo

• Global Moderator
  • Hero Member
    • SparkyLinux
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 31, 2016, 04:54:10 pm »
@Robert75 proszę bez wulgaryzmów, to jest kulturalne forum.
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2016, 05:00:28 pm wysłana przez pavroo »
Nic nie jest tak proste, jak się wydaje.
Danielle Steel

Offline Cinnamon

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 31, 2016, 05:30:21 pm »
Pracowałem przez jakiś czas na podobnym sprzęcie i Linux Mint 17.3 Cinnamon działał naprawdę płynnie, jest przejrzysty, czytelny, nawet starsza osoba z łatwością się w nim odnajdzie. Proces instalacji prosty do bólu, nie będzie z tym najmniejszych problemów. Uporządkowane menu podobne do windowsa, ale znacznie bardziej przyjazne, stabilny, prosty w użytkowaniu, więc polecam ci go ;)
« Ostatnia zmiana: Październik 31, 2016, 05:34:33 pm wysłana przez Cinnamon »