Witaj na Forum Linuxiarzy
Zanim zalogujesz się, by pisać na naszym forum zapoznaj się z kilkoma zasadami savoir-vivre'u w wątku Administracja-> Przywitaj się. Wątki z problemami zamieszczone w dziale "Przywitaj się" będą usuwane.

Autor Wątek: Przejście z Windowsa na Linuxa  (Przeczytany 1513 razy)

Offline hubot

• Newbie
  • *
Przejście z Windowsa na Linuxa
« dnia: Sierpień 06, 2016, 09:58:42 pm »
Cześć. Jestem nowym użytkownikiem Linuxa i mam do was pytanie - jaką dystrybucję polecacie na początek? Czy Ubuntu/Linux Mint to dobra dystrybucja dla mnie? Czy lepsza jest Manjaro? A co sądzicie o FreeBSD i Solaris? Czy warto się nimi zajmować? Też dosyć popularny jest Debian oraz Fedora. Przeszedłem na Linuxa ponieważ Windows mi strasznie mulił, samowolnie uruchamiała mi się lokalizacja i też zaliczyłem parę razy blue screena.

Offline pavroo

• Global Moderator
  • Hero Member
    • SparkyLinux
Odp: Przejście z Windowsa na Linuxa
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 07, 2016, 02:27:59 pm »
Witaj.
Dla początkującego polecam Ubuntu LTS, Linux Mint, openSUSE, Manjaro.
FreeBSD i Solaris to zupełnie inna bajka i odradzam na początek.
Pomagam zdalnie - zapytaj mnie przez pw.

Offline Albedo 0.64

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 07, 2016, 07:11:01 pm »
Witaj. Powtarzam to każdemu i do znudzenia: wypróbuj kilka dystrybucji i wybierz tą, która najlepiej obsługuje twój sprzęt. Mam tu na myśli nie tylko komputer, kartę graficzną i wifi ale również drukarkę, aparat fotograficzny lub inne peryferia których używasz. Testy przeprowadzaj w trybie live. Masz duży wybór ale do testów proponuję Ubuntu/Kubuntu/Xubuntu; Linux Mint 18; Linux Mint Debian (LMDE); Sparky Xfce lub Mate; OpenSuSE. Z czasem i przeprowadzonymi testami zaczniesz się lepiej orientować w różnicach, wadach i zaletach. Nikt oprócz ciebie nie dokona lepszego wyboru ponieważ tylko ty masz fizyczny dostęp do swojego sprzętu i tylko ty wiesz co najbardziej spełnia twoje oczekiwania. Pozdrawiam.
Linux Mint Debian
Linux registered user 556565

Offline hubot_

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 25, 2016, 07:10:40 pm »
Wybrałem już sobie Debiana jako Linux, z którym chcę zacząć przygodę. Co sądzicie o moim wyborze? Czy mądrze dokonałem wyboru? Próbowałem również instalować Gentoo ale okazał się być zbyt trudny, zbyt dużo żmudnej roboty i za mało czasu na to wszystko. Obecnie testuję NetBSD na VM i też nie jest łatwym systemem.

Offline Dziadek Starowinek

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 26, 2016, 12:22:21 pm »
Debian jest bardzo dobrym wyborem. Ogarniając Debiana, będziesz dość swobodnie czuć się również używając jego pochodnych, takich jak Ubuntu czy Mint/LMDE. Pamiętaj o backportach, które dodają Debianowi świeżości ;)

Gentoo nie jest dobrą dystrybucją na start. Niektórzy twierdzą, że w ogóle nie jest dobrą dystrybucją dla większości użytkowników, ale ja nie wiem - nie testowałem i nie czuję żadnej potrzeby, by to robić. Jedna sprawa to umiejętność korzystania z dystrybucji, a inna to sens korzystania z niej.

Offline Albedo 0.64

• Global Moderator
  • Hero Member
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 27, 2016, 05:13:19 pm »
Debian i Slackware to kwintesencja Linuksa. Masz teraz dwa wyjścia:
1. "Czysty" Debian i podręcznik konfiguracji
2. Dystrybucja oparta na Debianie z gotową konfiguracją:
    a) Linux Mint Debian (stabilny)
    b) Sparky Linux (testing)
    c) Siduction (niestabilny)
To tylko reprezentatywne przykłady, poczytaj na ten temat i dowiedz się więcej. Ja polecam to, czego sam używam - czyli LMDE.
Linux Mint Debian
Linux registered user 556565